Szkice o Geometrii i Sztuce: między Wschodem i Zachodem

Takiej okładki szukajcie w księgarniach

Link to English description of the book is here.

Od wielu lat interesuję się związkami pomiedzy matematyką, a ściślej, geometrią i sztuką. Moja nowa książka jest pewnym podsumowaniem moich zainteresowań i obserwacji. Opowiadam w niej w jaki sposób  widzę te związki, gdzie je widzę i jak je rozumiem. Piszę o tym co mnie najbardziej interesuje, czyli o sztuce islamu, dalekowschodnich kratach, geometrii w dawnej Japonii, sztuce celtyckiej i paru innych rzeczach.

O geometrii i sztuce można mówić na wiele sposobów. W tej książce interesują mnie głównie konstrukcje geometryczne i odpowiedź na pytanie “jak twórcy danego ornamentu skonstruowali go, jakich metod i własności geometrycznych używali”?

W mojej książce pokazuję wiele konstrukcji geometrycznych wykonanych wyłącznie z użyciem cyrkla i linijki. Do wykonania tych konstrukcji używam mojego ulubionego programu komputerowego Geometer’s Sketchpad, ale prawdopodobnie każdy inny program do geometrii, program graficzny lub program CAD może być użyty. Zwolennicy tradycyjnych metod, czyli ołówka i kartki papieru będą mogli z łatwością odtworzyć to o czym tu piszę.

Książka ukazała się kwietniu 2012 w wydawnictwie AKSJOMAT (http://aksjomat.torun.pl/) i jest w sprzedaży wielu sklepach w Polsce. Oto niektóre z nich >> mapa <<.

Więcej na temat książki znajdziecie na stronie Szkice o Geometrii i Sztuce.

Link to English description of the book is here.

Advertisement

About Mirek Majewski

Mathematician specializing in geometry of art and architecture.
This entry was posted in Islamic Geometric Ornaments, Szkice o geometrii i sztuce and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Szkice o Geometrii i Sztuce: między Wschodem i Zachodem

 1. Doriana says:

  dzisiaj wreszcie udało mi się dostać!!!!!GENIALNA!!!!MAGICZNA!!!!a wszystko takie proste…z odrobiną cierpliwości 😉 CUDNIE!!!! dzikękuję serdecznie za cudowną książkę!!!UNIKAT na polskim rynku wydawnicznym!!!! :-))))))))))))))))))))))

  • Floriana,
   Nie wiem czy zauważyłaś, ale kolejna książka z serii “szkice o geometrii i sztuce” jest już w sprzedaży. Jest ona o tyle istotna, że stanowi przygotowanie do sztuki Islamu, która zacznie powstawać w połowie sierpnia. Pozdrowienia.

 2. annybloog says:

  Gratuluję!

Comments are closed.