Warsztaty Symmetrica 2015

Geomeria i sztuka były zawsze tematem intrygującym zarówno dla matematyków, jak i artystów. Tak się jednak składa, że na ogół matematycy nie są artystami, natomiast artyści nie są matematykami. Efekt tego jest taki, że dzieła artystyczne pretendujące do matematycznej formy zawierają tej matematyki bardzo niewiele albo wcale.
Zakładam, że obraz na którym stoi dziewczyna w kwadratowym oknie nie zawiera żadnych treści matematycznych, chociaż autor obrazu twierdzi inaczej. Z drugiej strony widzimy wiele tworów matematycznych, których autorzy mają wrażenie,  lub twierdzą, że jest to sztuka matematyczna, chociaż tak naprawdę sztuką to wcale nie jest. Jak zatem widać połączenie tych dwu dziedzin nie jest ani proste, ani specjalnie owocne. Zdarzały się jednak w historii rodzaju ludzkiego formy sztuki, gdzie jest zarówno głębia artystyczna, jak i matematyczna. Tak było w przypadku sztuki Islamu, sztuki Bizancjum, sztuki Gotyku oraz, w jakimś stopniu, sztuki Dalekiego Wschodu.

Proponuję moim czytelnikom abyśmy przyjrzeli się wspólnie zagadnieniu matematyki, głownie geometrii, w sztuce. W tym celu organizuję warszataty Symmetrica 2015, gdzie będziemy się zajmować nie tylko teoretycznymi aspektami zagadnienia, ale również jego stroną praktyczną.  Będziemy więc konstruować różnego rodzaju formy sztuki geometrycznej i konsekwentnie je przedstawiać w postaci rysunku, obrazu, itd. Warsztaty będą prowadzone przez matematyka, czyli ja, oraz artystów, czyli Piotr Florianowicz i Kajetan Giziński. Warsztaty są sponsorowane przez Toruńską Agendę Kulturalną, w związku z czym nie będzie wpisowego a materiały rysunkowe potrzebne do zajęć uczestnicy otrzymują bezpłatnie. Więcej na temat warsztatów na blogu Symmetrica  Zapraszam serdecznie, Mirek Majewski, 6 kwietnia 2015

Advertisement

About Mirek Majewski

Mathematician specializing in geometry of art and architecture.
This entry was posted in General. Bookmark the permalink.