O Autorze

Jestem matematykiem i informatykiem. Studia ukończyłem na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W okresie studiów interesowałem się geometrią, a w szczególności geometrią wielowymiarową. Mój doktorat był już na pograniczu geometrii i działu, który później został nazwany matematyką dyskretną. W mojej pracy doktorskiej jest wiele elementów matematyki dyskretnej – logika, logiki nieklasyczne, kraty czy grafy.

W późniejszych latach moje zainteresowania zwracają się w kierunku informatyki, a dokładniej w kierunku: grafiki komputerowej – to pozostałość po geometrii wielowymiarowej; systemów algebry komputerowej – to od matematyki dyskretnej i algorytmicznego spojrzenia na matematykę; oraz zagadnień związanych z publikowaniem zarówno na papierze jak i na Internecie. Do dziś składam swoje książki sam, sam robię do nich grafikę na okładkę, również sam robię moje strony internetowe.

Od wielu lat wykorzystuję każdą wolną chwilę na pisanie. Napisałem kilka książek, z których większość uważam osobiście za dość dobre, co potwierdzają również opinie moich recenzentów. Moim ulubionym wydawnictwem jest Springer Verlag w Heidelbergu. Jak narazie opublikowałem w tym wydawnictwie trzy książki i wszystkie trzy są związane z MuPADem. W przeszłości napisałem kilka innych książek, wszystkie informatyczne, wydanych przez polskie wydawnictwa WKŁ oraz Lupus. Moja pierwsza książka Turbo Pascal dla początkujących, wydana przez WKŁ, miała wyjątkowo dobrą recenzję napisaną przez ówczesną postać numer jeden polskiej informatyki, Andrzeja Bieleckiego. Po wielu latach, z wielkim zdumieniem, stwierdzam, że jest to ciągle popularna i często używana książka. Kiedyś napisałem również dwie książki o popularnym, w tamtych czasach, edytorze tekstów ChiWriter. Żadna z tych książek nie jest bezpośrednim opisem programu. Koncentruję się tam raczej na pokazaniu jak można w sposób tworczy podejść do tworzenia tekstów używając elementów strukturalnych: style, szablony, itp. W późniejszych latach tak los sprawił, że Kai Horstmann, twórca edytora ChiWriter, został moim serdecznym przyjacielem i pracowaliśmy wiele lat razem na tej samej uczelni.

Od wielu lat przebywam za granicą Polski, chociaż nigdy nie zdecydowałem się na emigrację. Mam wiec polski paszport, a na stałe mieszkam w Polsce, niedaleko Torunia. Moje podróże zagraniczne traktuję jako ciekawą przygodę i okazję do naczenia się czegoś o świecie. Przez wiele lat pracowałem na Nowej Gwinei w Papua New Guinea University Technology. W polskich terminach bym to określił jako uniwersytet techniczny, czyli cos w stylu polskiej politechniki. W latach późniejszych byłem założycielem i pierwszym dziekanem wydziału Information Technology w Inter-University Institute of Macau. Information Technology można przetłumaczyć jako informatyka stosowana, natomiast Inter-University Institute of Macau jest uczelnią założoną przez Portugalczyków przed oddaniem Macau w ręce chinskie. W jakimś sensie jest to uczelnia międzynarodowa, gdyż w jej założeniu uczestniczył również Uniwersytet Katolicki z Taiwanu jak również parę innych instytucji portugalskich i chińskich. Po latach spedzonych na Dalekim Wschodzie zdecydowałem się zobaczyć również Środkowy Wschód. Od kilku lat pracuję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Zayed University. Zayed University jest uczelnią elitarną stworzoną w 1999 r przez ówczesnego władcę kraju Szejka Zayeda. Jest to uczelnia oparta na amerykańskich zasadach, z kadrą wykształconą głównie w USA i jej studentami są wyłącznie kobiety. Oczywiście na Bliskim Wschodzie świat się nie kończy. Myśle więc, że wkrótce ruszę na spotkanie kolejnej przygody.

MuPADem zajmuję się od kilku lat. Wszystko zaczęło się od współpracy z firmą MacKichan Inc, twórcami narzędzi do edycji tekstów matematycznych (znów jesteśmy przy publikowaniu). Ich produkty Scientific Notebook i Scientific Workplace mają to do siebie, że łączą edytor tekstów z systemem algebry komputerowej – dawniej był to Maple a od kilku lat jest to MuPAD. Dla kogoś, kto lubi wykładać matematykę z komputerem SNB/SWP są idealnymi narzędziami. W trakcie wykładu można nie tylko ładnie napisać treść wykładu, ale również szybko obliczyć coś, przekształcić wzór, czy zrobić ilustrację graficzną. Na dodatek, na koniec wykładu otrzymujemy dokument, który jest właściwie rozdziałem podręcznika dla studentów. MuPAD sam w sobie, nie tylko jako część SNB/SWP, jest narzedziem fascynującym. Tu mamy nie tylko doskonały język programowania, podobny do Pascala, ale również znakomitą grafikę i możliwości rozbudowy programu o wszystko co nam jest potrzebne w eksploracjach matematyki. Moja współpraca z tzw. MuPAD Research Team, jest przygodą trwającą wiele lat. Zrobiliśmy wspólnie bardzo dużo i mam nadzieję, że przyszłość będzie równie owocna. Innym zespołem, którego współpracę sobie bardzo cenię jest grupa wizualizacji z Zuse Institute w Berlinie, a w szczególnosci Dr Konrad Polthier. Od pewnego czasu zajmujemy się przeniesieniem grafiki MuPADa na Internet tak, aby uzyskać dokładnie te same kształty, kolory i inne własności grafiki matematycznej, i na dodatek otrzymać interaktywne modele dające się manipulować w czasie rzeczywistym. Więcej informacji na ten temat jest zawarte stronach projektu badawczego Virtual Models.

Myśle, że już czas, aby zakończyć ten przydługi wstęp na mój temat – jest to jedyny polski tekst, w którym napisałem tak dużo o sobie. Na zakończenie wspomnę, że przez wiele lat organizowalem z kolegami spotkania użytkowników MuPADa w Polsce. Spotkania te były formą konferencji, której głównymi uczestnikami byli nauczyciele matematyki i wykładowcy uniwersyteccy, a której tematyka dotyczyła MuPADa i nauczania matematyki z komputerem.

Od wielu lat zajmuję się geometrią w sztuce Islamu. Jest to fascynujące hobby przynoszące mi nie tylko dużo zajęcia i podróży, ale również możliwości badań naukowych z zakresu historii i sztuki krajów muzułmańskich.

Przypuszam, że jest jeszcze wiele innych rzeczy, które mógłbym opowiedzieć o sobie, ale to juz zostawmy na inną okazję. Jeśli komuś bardzo zależy, aby do mnie napisać to może to uczynić pisząc na adres wskazany na stronie autorskiej lub na adres email mirek.majewski (at) yahoo.com

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s