Galeria

Galeria

W tej galerii umieszczam tylko te malowidła, które z jakiegoś powodu nie znalazły się w książce. Większość z nich otrzymałem już po oddaniu książki do druku. Wszystkie te obrazki zostały namalowane na próbych wydrukach książki. Z tego powodu linie są zazwyczaj czarne i różnej grubości. W wydrukowanej kolorowance wszystkie linie są już znormalizowane, czyli 1pt oraz niebieskiego koloru. Każdy z pokazanych tu wzorów ma wiele interesujących cech. Pewne z nich dają szczególnie wiele mozliwości pokolorowania. W przypadku innych możliwości te mogą być znacznie mniejsze. Oto nasza galeria. I jeszcze jedno. Jesli zdarzy się Wam pomalować któryś z wzorów zamieszczonych w mojej książce w jakiś szczególnie interesujący sposób, to zeskanujcie wasze malowidło i przyslijcie mi je. A ja z wielką przyjemnością zamieszczę wasze malowidlo w tej galerii (z nazwiskiem lub bez, w zależności od waszego życzenia).

malowanka_12

“Przenikanie” Ten obraz jest pewnego rodzaju eksperymentem z nowymi kredkami metalicznymi. Kolory są zupełnie inne niż te w standardowych zestawach.

malowanka_11

“Różne światy, różne kultury” Ten obraz jest próbą spojrzenia na prosty wzór z punktu widzenia różnych kultur. Mamy tu sposoby organizacji płytek w stylu bizantyjskim, rzymskim i islamskim.

malowanka_10

“Nocne niebo w chmurach” Ta prosta siatka daje niesamowite możliwości. Wystarczy wybrać w niej jakiś obszar, pogrubić brzegi tego obszaru i wypełnić go ciekawymi kolorami.

malowanka_09

“Impresja w metalu” Znowu metaliczne kredki i próba stworzenia powtarzającego się motywu kolorów.

malowanka_08

“Witraż po przejściach” To jest jeden z pięciu najciekawszych wzorów w mojej książce. Można go malować na setki sposobów. Sam wzór ma również ciekawe własności matematyczne. Został on stworzony poprzez wpisanie w trójkąt równoboczny trzech identycznych kwadratów, z których każde dwa mają wspólny wierzchołek.

malowanka_06

“Ćwiczenie” Prosty wzór i próba sprawdzenia jak poszczególne kolory łączą się ze sobą.

malowanka_05

Obrazek bez nazwy. Jest to jeszcze jedna z wielu interpretacji wzoru trzech kwadratów wpisanych w trójkąt równoboczny.

malowanka_04

“Ulotne myśli” Malowanie wzorów geometrycznych jest pewnego rodzaju medytacją. A my wiemy, że czasem medytacja oznacza ciąg myśli przychodzących i odchodzących, którego nie da się zatrzymać. Ten obrazek jest jednym z moich ulubionych. Lubię w nim te strefy kolorów – góra zielony i niebieski, środek czerwony i niebieski, dół metaliczne różowy i szaro-niebieski.

malowanka_03

“Słoneczny witraż” Ten bardzo typowy wzór islamski z dużymi i małymi gwiazdami możemy znaleźć we wschodnich i środkowych krajach Islamu. Można go kolorować na tyle sposobów ilu jest malujących. Tu wyjątkowo udana koncepcja łączenia kolorów.

malowanka_02

“Ogród” To jest bardzo ładny ogród. Jest tu słońce, sadzawka odbijająca błękitne niebo, są drzewa, kwiaty, a nawet kawałek trawnika.

malowanka_07

“Wielkanoc” Wzór był malowany w czasie świąt wielkanocy. Stąd jego nazwa. Wprawdzie jajka nie bywają okrągłe, ale patrząc na nie od strony grubszego końca mogą wyglądać tak, jak na tym obrazku.

malowanka_14

“Mandala” Wzór ten był w pierwszej wersji ksiązki. Później musiałem zredukować objętość książki i ten wzór, oraz kilka innych, akurat musiałem usunąć (trochę przez przypadek). Lubię w nim te mocno zarysowane i nakładające się na siebie okręgi. Sam wzór pochodzi z Azji centralnej, z pałacu Afrasiab. Uważam, że jest to zdecydowanie najlepszy wzór w mojej książce.

malowanka_01

“Łąka w kwiatach” To jest bardzo prosty wzór, jeden z pierwszych w mojej książce. Znajdziemy go praktycznie w każdej kulturze, choć w Islamie wystepuje najczęsciej.

malowanka_13

“Dalekie światy” Przyznam, tym razem to ja przyczyniłem się do powstania tego obrazka zaznaczając na siatce zarysy figur przypominających duże sześciokąty. Potem każdy z sześciokątów dostał swoją paletę kolorów i w ten sposób powstały różne “planety”.

Porządek

Porządek u Kasi

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s